District Leadership


 

We are proud of our leadership in the CAPITAL District and appreciate the time and talent these men and women devote to serving children and their communities.
  • Brian Bell
    GOVERNOR

    Name: Brian Bell
    Home club: Woodbridge
  • David A Heppner (SR)
    GOVERNOR ELECT

    Name: David A Heppner (SR)
    Home club: Lynchburg
  • P Zimmerman
    IMMEDIATE PAST-GOVERNOR

    Name: P Zimmerman
    Home club: Williamsburg
  • John Sparkman
    CHESAPEAKE BAY TRUSTEE

    Name: John Sparkman
    Home club: Chincoteague
  • John Morris
    HEART OF VIRGINIA TRUSTEE

    Name: John Morris
    Home club: Richmond
  • Carla Morin-Diehl
    SOUTHEAST VIRGINIA TRUSTEE

    Name: Carla Morin-Diehl
    Home club: Peninsula at Oyster Point, Newport News
  • Ted Zapalowicz
    MASON DIXON TRUSTEE

    Name: Ted Zapalowicz
    Home club:
  • Jeffrey Wolff
    NATIONAL CAPITAL TRUSTEE

    Name: Jeffrey Wolff
    Home club: Tysons
  • Jon Rife
    SOUTHWEST VIRGINIA TRUSTEE

    Name: Jon Rife
    Home club: Grundy
  • Marilyn Franklin
    DIVISION 1 LTG

    Name: Marilyn Franklin
    Home club: Southwest Waterfront Washington DC
  • Dave Lurie
    DIVISION 2 LTG

    Name: Dave Lurie
    Home club: Tysons
  • Emily Ferren
    DIVISION 3 LTG

    Name: Emily Ferren
    Home club: La Plata
  • Charles Marks
    DIVISION 5 LTG

    Name: Charles Marks
    Home club: Dover
  • Jan Dudey
    DIVISION 6 LTG

    Name: Jan Dudey
    Home club: Reisterstown
  • Susan Vona
    DIVISION 7 LTG

    Name: Susan Vona
    Home club: Frederick
  • Sue Barnett
    DIVISION 8 LTG

    Name: Sue Barnett
    Home club: Old Town
  • Dennis Baugh
    DIVISION 9 LTG

    Name: Dennis Baugh
    Home club: Harrisonburg
  • Cassandra Conover
    DIVISION 10 LTG

    Name: Cassandra Conover
    Home club: Petersburg
  • William Watson
    DIVISION 11 LTG

    Name: William Watson
    Home club: Frederick
  • Ron McCallum
    DIVISION 12 LTG

    Name: Ron McCallum
    Home club: Middlesex, Saluda
  • Sharon Wightman
    DIVISION 13 LTG

    Name: Sharon Wightman
    Home club:
  • Richard Pippin
    DIVISION 14 LTG

    Name: Richard Pippin
    Home club: Chesapeake
  • Chris Bryant
    DIVISION 15 LTG

    Name: Chris Bryant
    Home club: Lynchburg
  • Jack White
    DIVISION 16 LTG

    Name: Jack White
    Home club: Abingdon
  • David Yates
    DIVISION 17 LTG

    Name: David Yates
    Home club: Haysi
  • Tom Varner
    SECRETARY-TREASURER

    Name: Tom Varner [Contact]
    Phone: (804) 798-4253
    Home club: Ashland
Our Lieutenant Governors are an integral part of the success of our district:
Division 02 Mr David F Lurie Tysons
Division 03 Emily H Ferren La Plata
Division 05 Charles A Marks Dover
Division 06 Janice M Dudey Reisterstown
Division 07 Susan F Vona Frederick
Division 08 Susan W Barnett Old Town
Division 09 Dennis G Baugh Harrisonburg
Division 10 Cassandra S Conover Petersburg
Division 11 William F Watson Richmond
Division 12 Ronald A McCallum Middlesex, Saluda
Division 13 Sharon Anne Wightman
Division 14 Richard A Pippin Chesapeake
Division 15 Chris Bryant Lynchburg
Division 16 Jackson S White, Jr Abingdon
Division 17 David Charles Yates Haysi